Під гігієною ротової порожнини розуміємо комплекс процедур, спрямованих на підтримку здоров’я зубів і ясен, профілактику стоматологічних захворювань. Проходить вона у кілька етапів, включає діагностику, видалення зубного нальоту та каменю, відновлення емалі.

Для того, щоб уникнути тривалого та дорогого лікування зубів, достатньо виконувати професійну гігієну ротової порожнини в клініці Естет-стоматологія двічі на рік. Ми використовуємо найкращі наявні матеріали та сучасні технології, ретельно вивчаємо стан усієї зубощелепної системи, що дозволяє діагностувати будь-які зміни на ранній стадії.

Що дає гігієна ротової порожнини?

У ротовій порожнині міститься найбільша кількість бактерій — від 100 до 160 видів. Без належного контролю бактерії отримують можливість активно розмножуватися, закріплюються на поверхні зубів, утворюючи зубний наліт. При існуванні зубного нальоту понад три дні, він дозріває, і бактерії, що містяться в ньому, починають виділяти агресивні ферменти. Ці речовини розчиняють емаль, призводять до оголення коронкової частини зуба та розвитку карієсу.

Гігієна ротової порожнини має за мету:

  • профілактику захворювань зубів та ясен: карієсу, пульпіту (запалення м’якої тканини, що заповнює порожнину зуба), пародонтиту (ураження опорно-утримуючого апарату зуба), пародонтозу (глибокого ураження навколозубної тканини)
  • діагностику стоматологічних захворювань на ранній стадії, що збільшує шанси на повне одужання
  • лікування кровоточивості ясен
  • усунення неприємного запаху з рота
  • відновлення структури емалі

Комплексна гігієна порожнини рота допомагає зберегти природний відтінок зубів, покращує засвоєння мікро- та макроелементів, підвищує кислотостійкість та проникність емалі.

Показання та протипоказання

Комплексна професійна гігієна ротової порожнини рекомендується до проведення не рідше одного разу на пів року.

Позапланово процедура необхідна в тих випадках, коли пацієнту треба провести такі види стоматологічних процедур:

  • професійне відбілювання зубів,
  • лікування карієсу та захворювань ясен,
  • хірургічне втручання,
  • імплантація та протезування.

Після профчистки стоматологу краще видно патологічні процеси у зубощелепній системі.

Важлива гігієна ротової порожнини в період вагітності. З огляду на гормональні зміни збільшується в’язкість слини, що сприяє прискореному формуванню зубних відкладень.
Процедуру рекомендовано проводити у підлітковому віці та після зміни прикусу, оскільки в ці періоди ступінь активності карієсу є найвищим.

Протипоказання зумовлюють різні чинники. Так ультразвукове чищення зубів не проводиться в дитячому і підлітковому віці, за наявності молочних зубів або постійних, що недавно прорізалися, через ризик травмувати зубну емаль. У такому разі зубні відкладення видаляють за допомогою Air-Flow.

Також ультразвук не використовують за наявності аритмії, кардіостимуляторів, брекет-систем, зубних імплантів. Інші протипоказання – ВІЛ, туберкульоз, захворювання слизової оболонки рота, бронхіальна астма, гепатити.

Підготовка та особливості процедури

Комплекс гігієни ротової порожнини не вимагає спеціальної підготовки. Процедура безпечна та безболісна, тому найчастіше проходить без анестезії. При підвищеній чутливості зубів попередньо обробляють ясна місцевим анестетиком. Середня загальна тривалість гігієни порожнини – 30-40 хвилин.

Методи гігієни ротової порожнини

В Естет-стоматології процедура проходить у наступній послідовності:

Огляд ротової порожнини. За допомогою штапелю та ротового дзеркала лікар оцінює стан зубощелепної системи, слизової оболонки. За наявності патологічних змін планує лікування та призначає дату повторної консультації. Пацієнта попередньо інформують про всі етапи та терміни, вартість процедур. Профілактичний зубний огляд має проводитися щорічно за відсутності скарг.

Чищення зубів Air-Flow. Нейтралізує м’які зубні відкладення, зокрема харчові барвники та наліт курця. Спеціальним порошком з водою під тиском очищають жувальну, язичну та піднебінну поверхню зубів, міжзубний простір, вимивають пародонтальні кишені за їх наявності. Процедура абсолютно безболісна і не завдає жодної шкоди емалі, яснам.

Ультразвукове чищення зубів. За допомогою ультразвукового скалера видаляють надясенний та підясенний зубний камінь з поверхні зубів, у фісурах, міжзубних проміжках. Наші лікарі ретельно розбивають усі зубні відкладення, оскільки залишки каменю травмують ясна, під тиском оголюється шийка зуба, підвищується чутливість зубів.

Полірування поверхні зубів та пломб. Спеціальними гумовими головками, щіточками, смужками та абразивними пастами вирівнюють структуру емалі, видаляють відколи, нерівності, тріщини та шорсткість. Ідеально гладка емаль запобігає скупченню залишків їжі та зубного нальоту, що становить велику загрозу періодонтиту (запалення тканин навколо верхівки кореня зуба).

Покриття емалі фтор лаком. Завершальний етап гігієни ротової порожнини. Проводять не всім пацієнтам, а за наявності гіперчутливості зубів, схильності до карієсу, а також для збільшення терміну експлуатації пломб. Фторування особливо рекомендують дітям після зміни зубів, у період активного росту та за наявності брекет-систем.

Лікар не тільки видаляє зубний наліт, але й за необхідності навчає пацієнта правил та методів догляду за ротовою порожниною, правильної техніки чищення зубів.

Як часто потрібно робити гігієну ротової порожнини?

Профілактична гігієна ротової порожнини здійснюється двічі на рік. За наявності показань, запалення пародонту, прискореного утворення зубних відкладень процедуру повторюють кожні три місяці. Більш часто призначають проходити цю процедуру курцям, любителям міцного чаю та кави.

Догляд за зубами після гігієни ротової порожнини

Протягом доби після процедури стоматологи рекомендують не вживати тверду їжу, продукти та напої з фарбуючим ефектом (ягоди, шоколад, червоне вино, кава, яскраві овочі та фрукти).

Для підтримки здоров’я ротової порожнини, профілактики прискореного утворення зубного нальоту необхідно правильно доглядати зуби:

  • чистити зуби вранці та ввечері;
  • після кожного прийому їжі або щонайменше щодня очищати зубні проміжки зубною ниткою, за наявності протезів і коронок — іригатором;
  • доповнювати догляд ополіскувачем;
  • вибирати зубну щітку середнього та м’якого ступеня жорсткості, щоб не травмувати емаль;
  • масажувати ясна при схильності до пародонтозу.

Не менш важливо для профілактики стоматологічних захворювань та збереження ефекту після гігієни рота забезпечити здорове збалансоване харчування, обмежити алкоголь, тютюн, каву.