Коли потрібно виправити прикус (і запобігти виникненню зубощелепних аномалій), ми звертаємося до ортодонта.

Ортодонтія – напрямок стоматології, який відповідає за коректну форму зубних рядів, тобто таку, яка забезпечує фізіологічний максимум змикання зубів.

Результат, який ми отримуємо після корекції прикусу, обумовлює не тільки естетичне покращення зовнішності, а й профілактує виникнення гаймориту, синуситу, карієсу, пародонтозу, гінгівіту і навіть гастриту.

Не варто думати, що прикус виправляють виключно дітям. Дорослим теж можна, зважаючи лише на те, що їхнє лікування триватиме довше.

Тож в якому віці доцільно звертатися до ортодонта?

Звичайно, кожний випадок – то індивідуально, тому план лікування для кожного пацієнта свій.

Окремо звернемо увагу на дитячі “криві зуби”. Цей негаразд обходить стороною малюків у ранньому віці, утворюючись разом із появою постійних зубів. Таким чином, оптимальний вік для звернення до ортодонта – 6-7 років.

Наголошуємо, що зуби починають “відхилятися від курсу” не просто так, а внаслідок патологій прикусу (неправильного розвитку щелеп). Втім, якою б не була причина, чим раніше почати лікування, тим швидше і краще буде результат.

Можливості сучасної стоматології дають змогу вирівняти зубний ряд практично в будь-якому віці. При цьому, термін та ефективність лікування залежні від ряду індивідуальних нюансів.

Причини порушення прикусу

Зубощелепний апарат людини розвивається протягом тривалого часу – починаючи з ембріонального періоду (5 тиждень вагітності) та закінчуючи віком формування постійного прикусу (18-20 років).

У період внутрішньоутробного розвитку на появу аномалій зубощелепного апарату впливають лише 2 фактори: стан організму матері та генетична схильність. Після пологів перший план виходять зовнішні чинники. До них відносяться:

  • Шкідливі звички – смоктання пальця, губи, твердих предметів
  • Неправильна організація штучного вигодовування
  • Нестача в їжі вітамінів та мікроелементів
  • Тривала відсутність носового дихання

Методи вирівнювання зубів

У сучасній стоматології існує чимало способів корекції зубів та усунення дефектів у будь-якому віці.
Усі методи лікування можна розділити на наступні категорії:

  • Видалення зубів з метою отримати необхідний простір для переміщення сусідніх зубних одиниць
  • Виправлення прикусу хірургічним методом
  • Використання різних функціональних апаратів (маска Діляра, активатор Кламмта, апарати Енгля, Брюкля, Деріхсвайлера)
  • Корекція за допомогою кап, елайнерів, трейнерів, ортодонтичних пластин та брекет-систем
  • Використання ретейнерів (систем, що дозволяють зберегти потрібний ефект після проведення більш радикальних способів лікування)
  • Корекція кожного зуба з метою «підігнати» його за формою та розміром під інші елементи зубного ряду
  • Протезування, імплантація

Починаючи ортодонтичне лікування, слід налаштувати себе, що це тривалий і копіткий процес, що вимагає не тільки високого професіоналізму лікаря, а й відповідального ставлення з боку пацієнта.

Брекети

Найпопулярніші системи з виправлення неправильного прикусу зубів – брекети. Ці пристрої кріпляться безпосередньо на зуби. Лікар підбирає для пацієнта найоптимальнішу брекет-систему, яка зможе виправити прикус точністю до міліметра.

Брекети відрізняються забарвленням, формою, матеріалом, розміром і конфігурацією. Систему підбирають з урахуванням індивідуальних особливостей та естетичних побажань пацієнтів.

Брекет-системи розрізняються за такими параметрами:

  • За матеріалом, з якого вони виготовлені – металеві, керамічні, сапфірові
  • За місцем розташування на зубах – вестибулярні (зовнішні), лінгвальні (внутрішні)
  • За функціональністю – лігуючі (з еластичними лігатурами), самолігуючі (з замочками)

Важливо! Під час ортодонтичного лікування треба ретельно дотримуватись правил гігієни, особливо це стосується пацієнтів з тонкою зубною емаллю. Іноді ортодонтичне лікування доводиться переривати через множинні каріозні ураження в місцях фіксації конструкції.

Пластинки

Так спрощено називаємо ортодонтичні апарати, які є конструкцією з базису (власне, самої пластинки), розширювальних елементів, гачків, вестибулярної дуги (у деяких випадках), фіксуючого елементу (на незнімних апаратах).
Найчастіше відрізняються вони за авторством або за виробником (апарат Адамса, Марко Росса, Твін Блок і т.д.). Наприклад, інакший гвинт, в іншому місці кламер і ми отримуємо вже нову, з відмінним функціоналом конструкцію.

За ефектом впливу пластинки для зубів бувають зубоальвеолярні (вирівнюють ряд) і скелетні (впливають на формування скелета: розширюють щелепу, створюють місце для росту зубів, сприяють нарощуванню кістки в окремих ділянках). Аж надто, апарати можна ще розділити на 2 групи: знімні та незнімні.

До піку зростання (дівчата до 11-12 років, хлопчики до 12-13 років), як правило, використовують пластинки, що мають скелетний ефект, після – апарати з зубоальвеолярним ефектом.

Також пластинки можуть бути зі штучними зубами, які необхідні для заміщення попередньо втрачених молочних зубів, або з міні гвинтами (мікроімплантами).

Всі знають про дентальні імплантати, завдяки яким відновлюють втрачені зуби, а ось про їх ортодонтичну міні-версію, пацієнтам відомо набагато менше.

Що таке ортодонтичний мікроімплант

Мікроімплант — це мікрогвинт, який вкручують в кісткову тканину щелепи як опору для ортодонтичних пересувань зубів.
Довжина таких гвинтів коливається від 6 до 17 мм, діаметр 1,5-2 мм. Міні гвинти виготовляють з титану або його сплавів. Вони мають гладку відполіровану поверхню та не зростаються з кісткою, а тому легко витягуються в кінці лікування.

Використання мікроімплантів – суцільні переваги

Будь-яка з технологій в ортодонтії заснована на принципі переміщення зубів, і разом із тим, опорні зуби мають залишатися нерухомими. Раніше для цього ставилися різні громіздкі та незручні для пацієнта елементи. Так було, доки не з’явилася технологія мікроімплантаціі.

Для переміщення зубів необхідно мати опорну точку. Такою опорою можуть служити зуби або мікроімпланти. При використанні зубів як опори, пересуваються не тільки зуби, що вимагають пересувань, але й опорні, що є відносним ускладненням лікування, впливає на терміни та ефективність.

Мікроімпланти є абсолютною опорою і ніколи не пересуваються разом з зубами, дозволяючи легко і швидко досягти бажаних пересувань зубів. Більш того, використання мікроімплантів дає ортодонту повний контроль над ходом та результатом лікування.

Метод дозволяє прискорити процес ортодонтичного лікування без необхідності нагромаджувати ортодонтичну систему непотрібними конструкціями. Крім цього, мікрогвинти абсолютно непомітні в порожнині рота і не заважають пацієнту.

Показання

Мікроімпланти здатні розвʼязати практично будь-яке ортодонтичне завдання:

  • закрити проміжки між зубами;
  • скоректувати мезіальний, дистальний, відкритий, глибокий прикус;
  • витягнути ретеновані (що не прорізалися) зуби

Трейнери

Зубні трейнери виготовляються з силікону – матеріалу, який має виражену еластичність, але при цьому дозволяє ефективно скоригувати зубний ряд.

Трейнери доцільно використовувати у таких випадках:

  • Скупченість передніх зубів нижньої щелепи;
  • Проблеми ковтанням та носовим диханням;
  • Якщо лікування пов’язано з корекцією мови;
  • Для закріплення позитивних результатів після брекетів.

Для виправлення прикусу зубів трейнери не потрібно носити постійно, переважно їх використовують вночі. Вдень достатньо носити виріб від 3 до 5 годин.

Лікування більшості ортодонтичних аномалій проходить у 2 етапи:

  • Активний – безпосередньо відбувається корекція патології
  • Ретенційний – закріплення результату активного етапу терапії

Варто бути готовим до тривалого лікування – на виправлення дефектів, як правило, йде від 1 до 3-х років, причому тривалість ретенційного періоду нерідко перевищує активний етап удвічі. Тривалість терапії залежить від ступеня вираженості патології, виду призначеної конструкції, а також важливе значення має виконання всіх приписів лікаря.

Відновлення красивої посмішки – часом дуже копіткий і дорогий процес, але результат цього вартий!